Účinkující

Veggie Fest je každým rokem pestřejší a nabízí velké množství informací, zábavy a jídla. Zde postupně naleznete podrobný popis všeho,
co se na červnovém festu odehraje. 
Program tedy prochází postupnou aktualizací, až dojde do finální podoby.
Bedlivě proto sledujte novinky, které vám zde přinášíme.


Nejprve je ale třeba představit dva moderátory, kteří vás napříč festivalem budou provázet.

MODERÁTOŘI

Nikoleta Kováčová
Nikoleta Kováčová

Nikoleta je vegankou již více než pět let. Během této doby se stala jednou z velmi výrazných postav veganského hnutí na Slovensku a v České republice. Na Veggie Festu se představila poprvé na podzim loňského roku, kdy moderovala kuchařskou soutěž. Na nadcházejícím ročníku bude moderovat program na hlavním pódiu.

 

Lukáš Bednařík
Lukáš Bednařík

Lukáš Bednařík: vegan, milovník kimchi, asijské kuchyně, chilližrout a pokoutný výrobce pesta z divokých bylin. Příležitostný moderátor. Tepec slova a plavec ve vodách sarkasmu.

 

PŘEDNÁŠKY, VELKÁ KUCHAŘSKÁ SOUTĚŽ, COOKING SHOW, WORKSHOPY, PROGRAM PRO DĚTI

Nechceme být „jen“ dalším festivalem jídla, proto jsou předností každého Veggie Festu zajímavé přednášky, diskuze a workshopy. Hlavními tématy jsou ekologie, veganství, zdraví, etika a DIY („udělej si sám“) přístup. Věříme, že čas strávený na naší akci má potenciál otevřít oči i těm nejzatvrzelejším odpůrcům zeleného životního stylu.

PŘEDNÁŠKY
Lesní apokalypsa: co čeká české lesy v příštích deseti letech?
Lesní apokalypsa: co čeká české lesy v příštích deseti letech?

V debatě s moderátorkou Nikoletou se Martin Toman (zaměstnanec Lesy ČR a vegan) bude zabývat problematikou devastace českých lesů. Martin pracuje jako revírník v okolí Albrechtic.

 

Czech Zero Waste
Czech Zero Waste

Holky z blogu Czech Zero Waste se už více než čtyři roky snaží co nejvíce snižovat vlastní produkci odpadu. Nemusí tak už skoro vůbec vynášet koš. A to není jediná pozitivní věc, kterou jim život bez odpadu přináší.
Přijďte si s nimi o životě bez odpadu popovídat! Helča a Míša vám představí: Co to zero waste život je, jak se k němu postupně propracovávají, jak nakupovat bez obalů, jak omezit používání jednorázových plastů, ale také jak na život bez odpadu s miminkem, nebo na cestách.
Po přednášce bude prostor i pro vaše otázky a i sdílení zkušeností.

Nezapomeňte potvrdit svou účast na přednášce.

Aktivismus a vyhoření: tři generace
Aktivismus a vyhoření: tři generace

Tématem je diskuze o paralelách v aktivistickém hnutí za komunismu, v 90-00 letech a v poslední dekádě.
Vystoupí: Petr Pospíchal (Charta 77); Jitka Nesrstová (Zelení, profesionální fundraiserka) a Hana Kovářová (Prázdné trůny)
Cílem debaty je hledání paralel mezi minulostí a současností, v čem jsou si podobné a v čem se naopak odlišují.
Proběhne i diskuze o vyhoření a o možném aktivistů jakožto sociální skupiny od normální společnosti.

Pavla Široká
Pavla Široká

Živočišné vs rostlinné potraviny z pohledu výživové poradkyně

Pavla Široká má s výživovým poradenstvím bohaté zkušenosti. Provozuje totiž již devět let výživovou poradnu, přičemž 12 let se stravuje výhradně rostlinně. Svým klientům pomáhá najít zdravou a vyváženou alternativu, což se pozitivně projevuje na jejich stoupající vitalitě a zdravotním stavu. Pavla vám vysvětlí rozdíly v nutričních hodnotách rostlinné a živočišné stravy a možnosti jejich smysluplného vyrovnání. Svou roli v jejím tématu také zastává i otázka rostlinné stravy v souvislosti s plánem dlouhodobé udržitelnosti života na zemi.

 

VELKÁ KUCHAŘSKÁ SOUTĚŽ

Po velkém úspěchu v minulém roce opět vyhlašujeme Velkou kuchařskou soutěž.
Soutěž je určena nadšeným amatérům a zejména těm, kteří chtějí v budoucnu svoje vaření posouvat na vyšší úroveň. My vám nabízíme odrazový můstek.
Bojuj o lepší planetu, bojuj jídlem!

Soutěž se letos bude konat ve dvou kategoriích.
Soutěžící, kteří se věnují vaření dva roky a méně, se mohou přihlásit do kategorie junior. Pro kuchyní protřelé soutěžící je tu kategorie senior.
Pokud se do soutěže přihlásíte, je třeba počítat s tím, že budete muset absolvovat předkolo, které se bude konat v Olomouci dne 14. 6. 2019.
Těšte se na porotu ve které budou opravdový profíci.

Co se bude hodnotit?
- chuť pokrmu
- originalita a pojetí
- vzhled pokrmu
-náročnost použitých technik
- prezentace pokrmu z Vaší strany

Velká kuchařská soutěž 2019 proběhne
- pro kategorii Junior 15. 6. 2019 v Olomouci,
- pro kategorii Senior 21. 9. 2019 v Ostravě.

O co soutěžíme?
Předně, skvělý zážitek, kde poznáš svoje limity.
A dále:
- titul Výherce Velké kuchařské soutěže

- uvedení vítězného receptu v časopisu Apetit Veggie
- přednabitá Globus karta (5 000 Kč, 3 000 Kč a 1 000 Kč)
- vitamíny a potravinové doplňky značky Vegmart
- vlastní cooking show na dalším Veggie festu...
a spousta dalších cen.

COOKING SHOW

Karolína Prokopová
Karolína Prokopová
Cooking show ranní
Vaření je jedním z mých způsobů meditace. Když jsem v kuchyni, tak se vypnu a soustředím se pouze na jídlo, které chystám. Ráda si vymýšlím nové recepty a vařím podle chutí. Podle receptu vařím nerada, i když sem tam taky někdy. Nejraději mám vaření ze základních nezpracovanych surovin, z ovoce a zeleniny. Nedělá mi problém vařit bezlepkově, klidně i bez cukru, a často dokážu nahradit i olej. Veganstvi je jedna z věcí, díky které vařím a vařit chci, eticky a lehce.
Tadeáš Rulík
Tadeáš Rulík
Cooking show odpolední
Spousta mých kamarádů si neumí představit život bez piva. Mně dělá problém představit si ho bez cibule. V kuchyni se pohybuji od doby, kdy jsem měl dostatečnou výšku pro nakukování mámě pod prsty a objevování úžasného světa vaření. Největším milníkem pro mě byly pořady Jamieho Olivera, které na mě jako na dítě silně zapůsobily a dodnes zůstávají podstatnou součástí mého kuchařského DNA. Jamie je pro mě zosobněním toho, co mám v kuchyni rád – spoustu kreativity, radosti a požitků spojených s vařením. Zejména radost z dobrého jídla, která dokáže spojovat lidi v mém okolí, se pro mě stala asi nejcennějším přínosem. Pohled na spokojené přežvykující tváře rodiny a přátel je něčím nádherným, něčím, co mě při vaření stále žene kupředu.
Regina Matušková
Regina Matušková
Cooking show večerní
Jelikož mi v hlavě vznikají neustále nějaké recepty, tak jsem si založila i blog, abych se v mém kuchaření mohla posunout trošku dál. Vaření a pečení pro mě znamená něco, v čem jsem se prostě našla. Pokaždé v kuchyni úplně vypnu a soustředím se jen na to barevné a chutné jídlo, které mi pod rukama vzniká. Miluju, že mohu lidi inspirovat k soucitnějšímu životu a mám dobrý pocit z toho, že nikomu neubližuji. Taky miluji to, když lidem něco připravím a oni si na tom pochutnávají. Díky jídlu teď mohu do světa šířit dobro a za to jsem opravdu vděčná.
 
 

WORKSHOPY

Czech Zero Waste
Czech Zero Waste
Aby toho nebylo málo, pro 25–30 z vás si holky z Czech Zero Waste připraví workshop, který bude inspirovat k přemýšlení nad tím proč žít bez odpadu a jak toho ve svém vlastním životě dosáhnout.
Cílem je se seznámit se s dopady produkce odpadu, pochopit princip bezodpadové pyramidy, vyzkoušet si její aplikaci na konkrétní typy odpadu, porozumět dopadu jednoduchých zero waste opatření a motivace pro omezení odpadu.
Na workshop je nutné se zaregistrovat předem (sledujte naši událost na Facebooku, kde bude možné se zaregistrovat a zároveň se dozvědět vše důležité).

 

Workshop: Vyrob si barefoot sandály!
Workshop: Vyrob si barefoot sandály!
I letos si na Veggie Festu můžete vyrobit své bosé sandálky. Nebudete je chtít sundat z nohy. Vyrobit si jedny přesně podle svých preferencí vám pomůže Zuzka. Můžete je doplnit o korálky nebo originální přívěsky.
Pozor! Počet je omezen a kapacita je již naplněna, proto další registrace z facebookových stránek nebudou brány v potaz.

Cena za pár dle velikosti:
– děti: 250 Kč
– dospělí do velikosti 40: 300 Kč
– dospělí nad velikost 40: 350 Kč

Materiál i potřebné nářadí zajistíme.
 
 
Olomoucká dílna
Olomoucká dílna
Milovníky zero waste životního stylu i tentokrát potěší workshopy Olomoucké dílny, které budou na Veggie Festu celý den probíhat. Budete si zde moct ušít plátěné tašky i pytlíky, vyrobit dřevěné bedýnky, originální krýgly nebo nerezová brčka.
Tyto vlastnoručně vyrobené vychytávky do domácnosti vás nejen potěší, ale také vám ulehčí váš zero waste život.
Těšíme se na Vás.
 

PROGRAM PRO DĚTI

Balónek
Balónek
Program pro vaše děti si tentokrát vezme pod svá křídla Balónek! Připraví si pro ně postavičky zvířátek, které budou vyrobené
(i plněné) z přírodní bavlny, a děti si je samy vyzdobí podle své fantazie. Mimo to si budou moct malovat, skládat nebo vyplňovat kvízy. Každý šikula dostane malou odměnu.
 

KONCERT HUDEBNÍCH SKUPIN

François Svalis

François Svalis

François je objevem olomoucké elektronické scény a jeho jméno už rezonuje i v zahraničí, kde často vystupuje. Jeho hudba přímo vybízí k tanci a přenáší posluchače do snové Ne-země, ve které se mísí orientální melodie s deep housem. Jeho vystoupení na Veggie Festu bylo oslavou propojení člověka a přírody.
WWW

WWW

WWW jsou jednou z prvních hiphopových skupin  v demokratickém Československu. Její zakladatelé se věnují profesionálně vizuálnímu umění a jménem kapely ho prezentují v galeriích. Tvorba WWW Neurobeat originálně kombinuje hiphop, industriál a elektroniku, četné básnické a fonetické figury, rytmická tempa jazyka. Obsahem textů autoři namáhají posluchačskou představivost. Texty dýchají a žijí autonomním životem nehmatatelné bytosti s vlastním příběhem.
WWW Neurobeat jsou vyhledávanými autory soundtracků a pravidelnými taháky významných českých a slovenských hudebních festivalů. Dnes se WWW již nedrží klasického hiphopu a pouští se do experimentů tak, jak si v našem prostředí jen tak někdo netroufne.
RTY

RTY

Veganský elektronický indie pop. Co víc si přát na roztančení Veggie Festu.

JÓGA, LEKTOŘI A SPORTOVNÍ PROGRAM

Jóga se objevila na festu přesně minulý rok a Vy jste si ji naprosto zamilovali. I v tomto případě očekáváme, že si cvičení v krásném prostředí a pod širým nebem pořádně užijete. Program bude opravdu nabitý – čekají Vás 4 lektoři a celkem 5 lekcí.

Petra Tesařová Hrubanová
Petra Tesařová Hrubanová
Petra je akreditovaná lektorka jógy z Prostějova, která téměř dvacet let studuje Iyengarovu jógu.
„Můžete se těšit na hodinu cvičení jógových ásan se zaměřením na fyzickou stránku jednotlivých poloh. Cvičení zvládne i začátečník, ale ani případný pokročilý jogi se určitě nudit nebude…“

 

Acro Yoga Olomouc
Acro Yoga Olomouc

Acro Yoga v sobě spojuje prvky akrobacie, jógy, síly, rovnováhy, důvěry, komunikace, sdílení, tvoření, zábavy a hlavně legrace.
Typické setkání s acro-yogou začíná řádným rozcvičením, protažením a zahřátím jednotlivě, ve dvojicích i skupinách.
Následují  ,solární = aktivní prvky či sestavy. Setkání končíme pomalými ,lunárními, uklidňujícími pozicemi.
Těšíme se na vás.

 

Kristýna Stupková
Kristýna Stupková
„Ahoj, jsem Kristýna a věnuji se józe a pilates. Jógu ráda studuji, zkoumám její filozofii a srovnávám s jinými, ale zároveň ji miluji praktikovat, protože mi umožňuje posouvat své hranice dál a svobodně dýchat. Na józe se mnou čekejte plynutí dechu a ásan, pozdravy slunci, relaxační i dynamičtější ásany, které upravím podle pokročilosti jogína. Na své si tedy přijde každé tělo a každá duše.“

 

Martin Louda
Martin Louda
Odkaz našich předků je dar – buďme vděční. Cvičme pro nalezení vnitřní svobody, klidu a lásky. Tím, že změním sám sebe a naplním svou přirozenost, zachráním sebe, svět a všechny živé bytosti. Vše má stejnou podstatu: univerzální inteligenci ~ lásku ~ vědomí,“ říká Martin, který si s vámi rád zacvičí, popovídá a podělí se o své zkušenosti.

Cvičení a fitness se věnuje 29 let: devět let józe, 13 let Tai chi chuan a tradiční čínské medicíně a 15 let Zen budhismu. 

 

Letos neusínáme na jógových vavřínech, ale přinášíme i další sportovní disciplíny. V plné síle se u nás představí také Vegan Sport Club, který sdružuje vegany napříč disciplínami, pořádá vlastní akce a cvičí o sto šest. Přijďte se za nimi mrknout a zacvičit si.
Vegan sport club
Vegan sport club
Vegan sport club (VSC) je sdružení profesionálních i amatérských sportovců věnujících se propagaci veganství a přímému aktivismu. VSC pořádají veřejné tréninky, přednášky a každoročně i speciální sportovní kemp. Mezi disciplíny, na které se zaměřují, patří bojové sporty, zvedání železa, kalistenika, tanec nebo jóga. Na Veggie Festu se představí v rámci sportovní exhibice a návštěvníci si budou s VSC moci zacvičit, například Acro jógu.

 

Image

Psi jsou u nás vítáni

Dobijte si baterky cvičením
Jsme zero waste
Vhodné pro všechny