Roman Facuna: „Našim cieľom je zvyšovanie povedomia o alternatívnych formách stravovania šetrných k životnému prostrediu a ohľaduplných k zvieratám.“

Rozhovor s Romanem Facunem, aktivistou, organizátorem Veganských hodů Slovensko a spoluzakladatelem Vegmart-u, eshopu s veganskými výživovými doplňky.

Kromě podnikání v oblasti výživových doplňků se věnuješ aktivismu. Asi nejvýznamnější jsou Veganské hody Slovensko. Jak a kdy ses k tomu dostal?

Počas práce v bankovníctve som mával pocit, že potrebujem robiť zmysluplnejšiu prácu ako predávanie bankových produktov a tak som sa rozhodol osloviť vtedy ešte OZ VEGÁNSKE HODY, čo bola nezisková organizácia zastrešujúca rovnomenné akcie. Od roku 2015 som na festivaloch pomáhal s rôznymi úlohami, postupne som mal väčšiu zodpovednosť pri organizovaní až som ho dostal na starosti celé. Momentálne sme už dvaja, ktorí sa venujeme organizovaniu Vegánskych hodov na Slovensku (celkovo v roku 8 festivalov).

Foto: Veganské Hody

Vegánske hody sú neziskovým festivalom, ktorého cieľom je propagácia práv zvierat, ochrany životného prostredia a zdravého životného štýlu, primárne prostredníctvom vegánskych pokrmov a za pomoci sprievodných udalostí ako prednášky, diskusie, workshopy a premietania.

Jak se rozvíjíte a jaký je váš cíl?

Aktuálne sme navštívili už 6 miest SR. Každým rokom sa snažíme návštevníkom a návštevníčkam priniesť novinky v oblasti ohľaduplného a udržateľného stravovania ako aj pestrý program, stánky neziskoviek a ďalšie.

Našim cieľom je zvyšovanie povedomia o alternatívnych formách stravovania šetrných k životnému prostrediu a ohľaduplných k zvieratám, k čomu využívame atraktívne formy prezentácie týchto alternatív.


Druhým rokem budete také na olomouckém Veggie Festu, když srovnáš oba festivaly, v čem jsou stejné a v čem se liší? A jak se vám na našem festivalu líbilo?

Na VFO sme už tretí krát, ale prvý krát sme boli len ako návštevníci. VFO sa nám natoľko zapáčil, že sme sa rozhodli zúčastniť ako predajcovia a najbližší VFO aj finančne podporiť ako partner festivalu. Myslím, že oba festivaly VH aj VFO majú rovnaké poslanie, to znamená zvyšovanie povedomia o alternatívnych formách stravovania šetrných k životnému prostrediu a ohľaduplných k zvieratám. Pričom sa to snažia dosiahnuť pozitívnym, konštruktívnym a nekonfrontačným spôsobom. A okrem pestrej škály jedál oba festivaly prinášajú aj bohatý sprievodný program a myslím, že aj dobrú atmosféru.


Veganství je v současnosti na vzestupu. Dá se proto říct, že podnikat v této oblasti byl velmi chytrý podnikatelský tah. Byl tohle důvod založení firmy s potravinovými doplňky nebo byl na prvním místě aktivismus?

Primárnym dôvodom pre založenie našej firmy bola dlhodobá a systematická podpora ekologického a vegánskeho aktivizmu. Sekundárne potom poskytnúť ucelenú ponuku ľuďom uprednostňujúcim rastlinnú formu stravovania.

Veríme, že podnikanie by nemalo slúžiť záujmom jednotlivcov, ale malo by byť spoločensky zodpovedné. Našou víziou je teda čo najviac prepojiť podnikanie s dobročinnosťou. V tomto kontexte vnímame biznis aj ako formu fundraisingu. Aby to bolo možné, musí byť samozrejme firma zisková. Takže aj zachytenie trendov na trhu je logickým krokom.

Mohl bys nám představit vaši firmu a jaké produkty nabízí?

Vegmart je mladý internetový obchod ponúkajúci pestrú škálu vegánskych doplnkov výživy. Nájdete u nás základné vitamíny či minerály, ale aj špecializované doplnky napr. na podporu tvorby materského mlieka, výživu kĺbov či proteinové alebo superfoods zmesi... a samozrejme nielen to.

Kdo jsou vaši klienti?

Našimi klientmi sú všetci, ktorí majú záujem o zdravý a aktívny životný štýl. Necielime výhradne na ľudí stravujúcich sa vegánsky či vegetariánsky. S jednotlivými typmi produktov oslovujeme viaceré skupiny zákazníkov.

Jaké jsou výhody vašich produktů a o které je největší zájem?

Hlavnou výhodou našich produktov je to, že sú bez akýchkoľvek živočíšnych zložiek ako želatína, kolagén, rybí tuk či lanolín a ich nákupom zároveň podporíte ochranu prírody a zvierat. Najväčší záujem je o základné vitamíny a minerály, ale aj špecializované prípravky na kĺby, podporu tvorby materského mlieka alebo esencenciálne mastné kyseliny.