Veganství v Polsku a festivaly Veganmania ve Varšavě a Katowicích

Polsko nejsou jen nekvalitní potraviny. V mnoha ohledech nás může náš větší soused inspirovat. Veganství je v Polsku na podobném vzestupu jako u nás. V Česku se ale o polských veganech příliš nemluví. Obě dvě země by přitom z užšího kontaktu mohly těžit mnohem více než doposud.

Po našich dvou návštěvách Polska v posledních třech měsících můžeme s klidem tvrdit, že Polsko je země veganství zaslíbená. Tamní největší organizace Otwarte Klatki už dnes patří k největším v Evropě a ve střední Evropě nemá konkurenci. Jen v minulém roce tato organizace operovala s rozpočtem přibližně 17 milionů korun a rozsah jejích aktivit se neustále zvětšuje. Kromě tématické expanze, ve které nalezneme kampaně proti kožešinovým farmám a klecovým chovům, pořádání vegan food festivalů, konference pro výrobce jídla či lobbing v parlamentu, Otwarte Klatki rozšiřují svou působnost i do dalších zemí východní Evropy. Jejich pobočky nalezneme v Anglii, Rusku, Dánsku, Litvě, Bělorusku nebo na Ukrajině.

Jen pro srovnání s ČR – nejúspěšnější nezisková organizace Obraz vykázala za rok 2017 celkové příjmy ve výši 2,8 milionů korun a už s tímto obnosem byla velice úspěšná a témata ochrany zvířat úspěšně dostala do mainstreamu.

Doufejme, že profesionalizace i narůstající rozpočty jak českých, tak polských veganských organizací povedou k lepšímu propojení a spolupráci mezi našimi zeměmi, počítaje sem i Slovensko s organizací Humánny pokrok, která agendu boje za práva zvířat rozšiřuje i o koncept udržitelnosti.

 

Festivaly Veganmania

Všude byly davy lidí. Tato fotka byla pořízena okolo 11:30, kdy se prostor teprve začínal plnit

 

Pokud by někdo očekával, že Polsko je v propagaci veganství pozadu, zůstal by po svém příchodu na některou z Veganmánií v šoku. V případě Varšavy jsme už dopředu čekali, že návštěvnost bude vysoká, ale teprve v Katowicích nám návštěvnost vyrazila dech. I hlavní pořadatel Lukasz Michulka prohlásil, že se s takto úspěšnou akcí v Katowicích setkal poprvé, když během dne dorazilo přibližně 8 tisíc lidí. Davy lidí začaly proudit na místo krátce po 11 hodině a už okolo 12 se na jídlo u některých stánků čekalo až 30 minut. Zájem byl tak obrovský, že některé stánky neměly co prodávat už tři hodiny po otevření bran festivalu. S tím máme také zkušenosti (a věřte nám, žádný festival to nechce zažít), ale nápor tisíců lidí na stánkaře byl příliš velký a vzal s sebou všechno jídlo jako tsunami.

Pojďme se ale podívat na hlavní rozdíl mezi vegan festivaly v Česku a v Polsku. Asi nejlepší definice pro Česko vs. Polsko zní tofu vs. seitan. Zatímco u nás mnohem více dominuje ve veganství spotřeba tofu a jeho kvalita a variace je dle našeho názoru jedna z nejlepších ve světě, Poláci se mnohem více specializují na rostlinná masa a v první řadě na seitan, který na sebe bere řadu podob. Například kluci z Bezmiesny Miesny (bezmasé maso) připravují takové zajímavosti jako uzený bok nebo bílé klobásy s naprosto unikátní masovou chutí. Další zajímavostí byl i pravý rostlinný kebab, připravovaný na klasickém kebab hořáku v podání Vegap. Přestože nešlo o žádné divoké a cizokrajné chutě, tenhle kebab chutnal přesně tak jak měl – propečeně a křupavě. Mezi polské speciality patří taktéž pirožky, které přímo vybízí ke zveganizování - mohli jsme je ochutnat na stánku Pierogy Gosi, ale tentokrát jsme jejich kouzlu odolali.

Na akci se nám taky podařilo ochutnat skvělé burrito od varšavského bistra Momencik a nechyběl ani vietnamský stánek s polévkou pho a dalšími typickými pokrmy. Extrémně dobrý, ale také extrémně drahý (cca 120 kč) byl i kešu rostlinný hermelín Wege Siostry, který svou chutí jednoznačně poráží všechny své české ekvivalenty, když z něj tuk přímo teče a každá jeho jednotlivá verze je dokonale dekadentním veganským zážitkem.

Stánky se sladkostmi byly na místě taktéž, ale příliš nás jako protřelé vegany nenalákaly, protože na rozdíl od slaného byly v zásadě podobné jako u nás a slané věci byly o stupeň lepší. Ochutnali jsme jen čokoládovo kokosovou tyčinku od esteticky skvěle prezentovaných Harcore Muffins. Zbytek nabídky zdejších prodejců sestával z DIY oblečení, tašek, kosmetiky a dalších propriet. Zajímavostí bylo mýdlo z chleba, které tak i skutečně vonělo.

Díky naší poloze v srdci Moravy je to do Katowic asi 100 minut autem, z Ostravska pak ještě blíž. Věříme, že se nám podaří nalákat polské prodejce, a hlavně jejich seitanovou divizi, k nám na příští Veggie Festy. Stejně tak doufáme, že čeští prodejci a cateringy by zájem v Polsku vzbudili taktéž, už jenom proto, že na akce chodí obrovské množství lidí (v Katowicích 8000) a stejně jako u nás, i v Polsku panuje obrovský zájem po nových ekologických produktech, veganském jídle a kosmetice.

Pokud byste měli zájem o stánek na Veganmanii, můžete nám napsat a my Vás rádi propojíme přímo s pořadateli a rádi Vám pomůžeme. Zatím se nám to podařilo v případě Pavlíny a jejích Nebeských dortíčků, se kterými se prezentovala ve Varšavě.


Vytisknout