Veganství v Polsku a festivaly Veganmania ve Varšavě a Katowicích

Polsko nejsou jen nekvalitní potraviny. V mnoha ohledech nás může náš větší soused inspirovat. Veganství je v Polsku na podobném vzestupu jako u nás. V Česku se ale o polských veganech příliš nemluví. Obě dvě země by přitom z užšího kontaktu mohly těžit mnohem více než doposud.

Po našich dvou návštěvách Polska v posledních třech měsících můžeme s klidem tvrdit, že Polsko je země veganství zaslíbená. Tamní největší organizace Otwarte Klatki už dnes patří k největším v Evropě a ve střední Evropě nemá konkurenci. Jen v minulém roce tato organizace operovala s rozpočtem přibližně 17 milionů korun a rozsah jejích aktivit se neustále zvětšuje. Kromě tématické expanze, ve které nalezneme kampaně proti kožešinovým farmám a klecovým chovům, pořádání vegan food festivalů, konference pro výrobce jídla či lobbing v parlamentu, Otwarte Klatki rozšiřují svou působnost i do dalších zemí východní Evropy. Jejich pobočky nalezneme v Anglii, Rusku, Dánsku, Litvě, Bělorusku nebo na Ukrajině.

Farmagedon: skutečná cena levného masa

Když jsem před dvěma týdny poprvé vzal knihu Farmagedon: skutečná cena levného masa od autorů Philipa Lymberyho a Isabel Oakeshottové do rukou, měl jsem obrovskou radost. Po přečtení poslední stránky ale zůstávají smíšené pocity, které pramení hlavně z relativní neschopnosti autorů vidět věci v širších politických souvislostech.

Množství odborných informací přímo od expertů spojené s přímým pozorováním na různých místech světa (namátkou USA, UK, Čína, Mexiko, Peru, Argentina), které Philip Lymbery v rámci svého boje proti intenzivnímu zemědělství podnikl, od počátku slibovaly nové informace a hlubší pochopení vztahu mezi intenzivním zemědělstvím a jeho ekologickými a sociálními problémy. Lymbery, který je zároveň ředitelem lobbystické organizace za práva zvířat Compassion in World Farming a zároveň není veganem, přitom umí mluvit jazykem, který osloví i neveganskou část publika. Ne nadarmo se jeho kniha stala v některých zemích bestsellerem a její autor dosáhl celosvětového uznání – například i v pořadu Na plovárně. Jeho argumenty nejsou založeny čistě na etice a konzumace masa je dle autora při splnění přísných welfarových kritérií naprosto v pořádku.